НИДЕРЛАНДСКИЯТ ПЕЙЗАЖ В ОЧИТЕ НА ВАСИЛ СТОИЛОВ
"През 1953 г. художникът Васил Стоилов пише своя хабилитационен труд „Холандският пейзаж през XVII век и архитектурни мотиви в него“, с който става доцент във Факултета по архитектура на Инженерно-строителен институт (днес УАСГ). Жанрът на изследването е изкуствоведчески, макар че темата предполага редица елементи от социалната история, както посочва самият автор."
"Отличителните черти на нидерландския пейзаж, според Стоилов, са както неговата съвършена простота и искрено пресъздаване, така и неговата абсолютна художествена завършеност, неговата убедителност като пластично изявление на истинността и величието на земята. Тези картини са спонтанно отражение на живата природата, обединена и развиваща се. Но за автора нидерландският пейзаж е не само забележително художествено постижение. В някои от разглежданите природните картини на нидерландските майстори авторът долавя дълбоко метафизично откровение. В други Стоилов съзира също така и сложен исторически документ, от който може да се освидетелстват съвременната социална структура и порядки."
*Пълният текст на д-р Т. Петев може да прочетете в изданието "ХОЛАНДСКИЯТ ПЕЙЗАЖ ПРЕЗ XVII ВЕК И АРХИТЕКТУРНИ МОТИВИ В НЕГО"